آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » ماجرای زندگی 103 ساله شاه نعمت‌الله ‌ولی در کوهبنان
  • چهارشنبه, ۷ اسفند ۱۳۹۲ / ساعت ۱۰:۴۸:۵۹
  • شناسه خبر: 27779
ماجرای زندگی 103 ساله شاه نعمت‌الله ‌ولی در کوهبنان

ماجرای زندگی 103 ساله شاه نعمت‌الله ‌ولی در بام فرهنگی کرمان 72عارف :  شاه نعمت‌الله‌ولی از جمله مشاهیر و عرفای کوهبنان است که 103 سال در این شهرستان زیست. کوهبنان از جمله مناطق در استان کرمان و کشور است که در تاریخ همواره میعادگاه عالمان و مأمن عارفان و سالکان بنام بوده است. راه‌اندازی تنها […]

ماجرای زندگی 103 ساله شاه نعمت‌الله ‌ولی در بام فرهنگی کرمان

72عارف :  شاه نعمت‌الله‌ولی از جمله مشاهیر و عرفای کوهبنان است که 103 سال در این شهرستان زیست.

خبرگزاری فارس: ماجرای زندگی 103 ساله شاه نعمت‌الله ‌ولی در بام فرهنگی کرمان

کوهبنان از جمله مناطق در استان کرمان و کشور است که در تاریخ همواره میعادگاه عالمان و مأمن عارفان و سالکان بنام بوده است.

راه‌اندازی تنها مدرسه عرفان ایران در کوهبنان

کوهبنان، روزگاری شمع وجود بزرگانی همچون برهان‌الدین کوهبنانی، افضل‌الدین ابوحامدکرمانی‌کوهبنانی، شاه نعمت‌الله‌ولی، ابواسحاق کوهبنانی و … را به خود دیده و آنها را در دامان خود پرورش داده تا منشأ خیر و خدمت برای مردم بلاد مختلف باشند.

این شهرستان طی تاریخ که مهد عرفا و علمای بنام بوده حوادث مختلف همچنین فراز و نشیب‌هایی را پشت سر گذاشته تا اینکه به همت مردان و زنان زحمتکش و دستان پینه‌بسته آنها بر روی پای خود ایستاده تا عظمت خود را در تاریخ حفظ کند.

هنوز هم می‌توان عطر عرفان و معنویت را با تمام وجود از در و دیوار این سرزمین که روزگاری تنها مدرسه عرفان اسلامی را دایر کرده و عارفان نامی و خداجویان زنده‌دل را پرورش داده استشمام کرد هر چند که وجود بناهای تاریخی در کنار هوای لطیف و مهمان‌نوازی همچنین خونگرمی مردم این دیار نشان از فرهنگ و ادب بالای این سرزمین دارد.

ویژگی‌های کوهبنان از زبان مارکوپولو

 

کوهبنان در گذر زمان محل گشت و گذار و عبور سیاحان و گردشگران بنام داخلی و خارجی بوده به گونه‌ای که مارکوپولو از مردم کوهبنان همچنین از آبادانی و صنایع تولیدی این شهر از جمله آیینه‌های فولادی و توتیا به نیکی یاد می‌کند و کوهبنان را شهری آباد و زیبا وصف می‌خواند.

کوهبنان در گذشته نه چندان دور به عنوان یکی از مراکز تولیدی صنایع دستی دیار کریمان بود به گونه‌ای که کارگاه‌های متعدد کرباس‌بافی، آهنگری، گیوه‌کشی، شال‌بافی، پوستین‌دوزی، نمدمالی، قالی‌بافی، بست‌زنی، چادرشب‌بافی، جاجیم‌بافی، سفالگری، لحاف‌دوزی و … فعالیت داشتند، اما در لابه‌لای پیشرفت و رونق چرخ‌های ماشینی این صنایع از بین رفته‌اند و امروز فقط در کوهبنان تعداد محدودی کارگاه قالی‌بافی و آهنگری فعالیت دارند.

شهدا مشاهیر واقعی هستند

افضل‌الدین ابوحامدکرمانی کوهبنانی از جمله مشاهیر و چهره‌های نامدار تاریخ علم و ادب بام فرهنگی استان کرمان شهرستان کوهبنان است که در قرن ششم هجری در بیشتر علوم زمان خود به ویژه در طب و پزشکی همچنین شعر و شاعری از سرآمدان روزگار خویش به شمار می‌رفت و در امر سیاست و نجوم نیز صاحب رأی و نظر بود که آثار و کتب فراوانی از جمله رساله صلاح‌الصاح از وی به یادگار مانده است.

زندگی 103 ساله شاه نعمت‌الله‌ولی در بام فرهنگی کرمان

از دیگر مشاهیر و عرفای کوهبنان شاه نعمت‌الله‌ولی است که در سال 731 هجری قمری در کوهبنان چشم به جهان گشود و مدت 103 سال زیست و در سال 834 هجری قمری چشم از جهان فرو بست و در شهر ماهان به خاک سپرده شد.

شاه نعمت‌الله‌ولی در شعر و شاعری توانا بود و چون اهل سفر و گشت و گذار بود در زندگی خود مسافرت‌های فراوانی به شهرهای عراق، حجاز، مصر، سمرقند، آذربایجان و … داشت و سرانجام در کوهبنان اقامت گزید و به سرودن اشعار پرداخت.

می توان از فخرالدین کوهبنانی به عنوان یکی دیگر از عرفا و مشاهیر کوهبنان نام برد  وی هم عصر با شاعران مشهور و به نامی همچون خواجوی‌کرمانی و شاه نعمت‌الله‌ولی بوده است و چون با آنان حشر و نشر داشته به شعر و شاعری علاقمند شد و بیشتر اشعار خود را در سبک عراقی سرود و سرانجام پس از سال‌ها خدمت در عرصه ادبی کشور به دیدار معبود خود شتافت و در خاک پاک کوهبنان آرام گرفت.

تدریس نظریات ریاضی‌دان کوهبنانی در دانشگاه فرانسه

ابواسحاق کوهبنانی از جمله ریاضیدانان قرن‌های هشتم و نهم هجری است که هنوز هم نظریات ریاضی و فلسفی این اندیشمند بزرگ ایرانی در دانشگاه سوربن فرانسه تدریس می‌شود که آثار فراوانی از جمله رساله تالفیه، شرح‌المخلص، حل‌الامثال و الادبار، رساله تضعیفیه، شرح‌الحساب و هیئت، شرح سی فصل طوسی و … از وی به جا مانده که مورد استفاده اندیشمندان و تشنگان علم و معرفت در سراسر جهان  است.

به جاست اکنون از عارف به نام و ربانی شیخ برهان‌الدین‌کوهبنانی از عرفای مشهور و بنام کوهبنان در نیمه دوم قرن ششم به نیکی یاد کرد  وی در عرفان و خداجویی مشهور و بنام بود، لذا کرامات خاصی از وی نقل کرده‌اند و خواجوی‌کرمانی از این سالک طریقت به نیکی یاد کرده است.

 

قبر این عارف نامی در جوار آرامگاه محمد شهید‌کوهبنانی و در جوار قبور 72 عارف قرار دارد که این مکان مورد توجه ویژه شهروندان کوهبنانی است و در حال حاضر این مکان در حال بازسازی است.

هدایت‌علی شاه کوهبنانی از جمله مشاهیر کوهبنان است که امروزه در کوهبنان به آخوند شهید شهرت دارد، وی که در کوهبنان متولد شده در خدمت علما و عرفای زمان خود کسب علم و دانش کرد و در زندگی خود سفرهایی به عراق و خراسان داشت و سرانجام در آخرین سفر زیارتی خود به مشهد مقدس به دست عده‌ای یاغی در روز یک شنبه نیمه شعبان سال 1338 هجری قمری به شهادت رسید.

جنازه وی را به کوهبنان آوردند که پس از مدتی به دستور دختران این مرد بزرگ آرامگاهی بر قبر وی ساخته و سنگی بزرگ بر قبرش گذاشته شد که این مکان تاکنون دو مرتبه به همت فرمانداری و شهرداری کوهبنان همچنین میراث فرهنگی استان مورد بازسازی قرار گرفته است.

به همت فرمانداری و شهرداری کوهبنان در اطراف این مقبره پارکی زیبا و بزرگ ساخته شده و در آینده نزدیک دروازه‌های ورودی به این مقبره و محوطه تاریخی 72 عارف و شهدای گمنام شهرستان ساخته می‌شود تا علاوه بر حفظ این مکان تاریخی نام و خاطره این بزرگان برای همیشه تاریخ باقی بماند.

امیر مجاهدالدین کوهبنانی، شرف کوهبنانی، میرزاحسن کوهبنانی، قوام‌الدین کوهبنانی، شمس‌الائمه کوهبنانی، شیخ محمد حاجی، شیح محمد فوزی‌کوهبنانی و میر محمد کوهبنانی را از دیگر مفاخر کوهبنان در گذشته برشمرد.

بازدید از قدیمی‌ترین مکان مذهبی کوهبنان خالی از لطف نیست

تعدادی از آثار و ابنیه تاریخی به جا مانده از گذشتگان از جمله سنگ‌نوشته، آب‌انبارهای محله‌بالا، امامزاده ده‌علی، محله قلعه ده‌علی، رودخانه ده‌علی و فتح‌آباد و برج‌های سنگی دره‌شو، افزاد، درگزک، رتک، ده‌علی، محله انصار، ده‌میر، ده‌ملک، برج حسن رضا و … است

مسجد جامع محله انصار کوهبنان قدیمی‌ترین مکان مذهبی کوهبنان است که قدمتی به تاریخ حضور اسلام در ایران دارد که چندمرتبه بر اثر زلزله ویران و دوباره بازسازی شده و در گذشته مدخل بازار قدیم کوهبنان در این مسجد بوده که بازاریان و مردم پس از شنیدن صدای اذان خود را از راه بازار به این مسجد می‌رساندند تا در مراسم معنوی نماز جماعت حضور پیدا کنند و مارکوپولو نیز از این مسجد و بازار مسجد یاد کرده است.

پس از آخرین زلزله 100 ساله اخیر و ویرانی قسمت‌های مختلف این مسجد مردی از سلاله پاک حضرت زهرا (س) مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی‌اکبر حائری‌نیا در دهه 70 اقدام به ساخت مسجدی زیبا با سبک معماری اسلامی کرد که امروز این بنای عظیم در نوع خود در کشور و استان بی‌نظیر است.

 

این روحانی خستگی‌ناپذیر قسمتی از مسجد جامع قدیم کوهبنان را نیز بازسازی کرد تا ستون‌های این بنای معنوی و تاریخی همچون نگینی درخشان فراروی آیندگان باشد.

وجود چهار امامزاده واجب‌التعظیم سلیمانشاه، بی‌بی عصمت، زید بن علی و بی‌بی خاتون که در چهار نقطه کوهبنان قرار گرفته‌اند و همچنین وجود حرم مطهر شهدای گمنام و آرامگاه شهیدان هشت سال دفاع مقدس حال و هوای معنوی خاصی به این دیار بخشیده و سبب شده همه ساله زائران و مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور به این اماکن مذهبی سفر کنند و روزهای فراوانی را در کنار این بقاع متبرک سپری کنند.

گردش ماهی‌های قرمز 18 ساله در آکواریوم طبیعی کوهبنان

 

 

چشمه آبگرم و معدنی خانقاه، چشمه آب‌معدنی گبری، تخت امیر، قلعه دختر، قلعه خانمکان، قلعه ده‌علی، قلعه رتک و … همچنین مناطق زیبا و خوش آب و هوای کوهبنان، منظر طبیعی و طبیعت بکر و حیات‌وحش قرق شده کوهبنان آماده پذیرش میهمانی نوروزی و گردشگران داخلی و خارجی است.

تمام مسافران آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) و میهمانان نوروزی درخواست می شود تا کوهبنان بام فرهنگی استان را به عنوان مقصد گردش و سفر خود برای گذراندن روزهای مفرح و شاد انتخاب کنند و با بازدید از تنها آکواریوم طبیعی خاورمیانه با ماهیان عید 18 ساله لحظاتی به یاد ماندنی را در زندگی خود رقم بزنند.دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
اسفند ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« بهمن    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹