آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » توصیه پیامبر (ص) و ائمه(ع) به کاشت درخت
  • پنج شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ / ساعت ۰۷:۳۳:۳۱
  • شناسه خبر: 28493
توصیه پیامبر (ص) و ائمه(ع) به کاشت درخت

توصیه پیامبر (ص) و ائمه(ع) به کاشت درخت 72عارف – امروز 15 اسفندماه روز درختکاری است. درختکاری اگرچه امروزه از ضروریات زندگی بشر است و باید تلاش وافری در این زمینه صورت گیرد اما در دین اسلام هم بسیار سفارش شده است، رسول خدا(ص) در مورد درختکاری و اهمیت آن فرمودند: کسی که درختی بکارد […]

توصیه پیامبر (ص) و ائمه(ع) به کاشت درخت

72عارف – امروز 15 اسفندماه روز درختکاری است. درختکاری اگرچه امروزه از ضروریات زندگی بشر است و باید تلاش وافری در این زمینه صورت گیرد اما در دین اسلام هم بسیار سفارش شده است، رسول خدا(ص) در مورد درختکاری و اهمیت آن فرمودند: کسی که درختی بکارد خداوند نیز برای او در بهشت درختی می‌کارد.

درختکاری,اهل بیت,هیاتهای مذهبی

دو آیه از قرآن در مورد درخت

در آیه 18 از سوره حج می خوانیم: «اَلَمْ تَرَ اَنَّ اللّهَ یَسْجُدُ لَهُ مَنْ فِی السَّمواتِ وَ مَنْ فِی الاَرْضِ وَ الشَّمْسُ وَ الْقَمَرُ وَ النُّجُومُ وَ الْجِبالُ وَ الشَّجَرُ وَ الدَّوابُّ وَ کَثیرٌ مِنَ النّاسِ و …: آیا نمی بینی که سجده می کنند برای خداوند هر کس در آسمانها و زمین است و خورشید و ماه و ستارگان و کوهها و درخت و جنبندگان و عدّه بی شماری از مردم و … .»

در آیه 6 از سوره مبارکه الرحمان می خوانیم:«وَ النَّجْمُ وَ الشَّجَرُ یَسْجُدان: و ستاره و درخت در حال سجده اند.» در این دو آیه شریف، سخن از سجده موجودات در برابر ذات مقدس پروردگار به میان آمده و در کنار آنها از «درخت» نیز به عنوان یکی از این ساجدان یاد شده است.

چند حدیث در مورد اهمیت درختکاری

رسول خدا(ص) در مورد درختکاری و اهمیت آن فرمودند: کسی که درختی بکارد خداوند نیز برای او در بهشت درختی می کارد.

پیامبر اکرم (ص) در جای دیگر می فرمایند: کسی که درختی بکارد یا چاهی حفر کند یا زمین مرده ای را زنده کند، پس از جانب خدا و رسول (ص) پاداش نصیب او می شود.(من لا یحضرالفقیه، ج 3، ص 240).

امام حسن (ع) نیز فرمودند: نخل و درخت برای خانواده درختکار، برکت است و برای بازماندگان پس از آنان نیز اگر شکرگزار خداوند باشند نیز برکت است.(کنزالعمال، ج 12، ص 339، حدیث 35306)

رسول اکرم (ص) فرمودند: هر کسی که درختی بکارد و درخت میوه دهد، خداوند به اندازه میوه های آن درخت به او ثواب می دهد. (مستدرک الوسائل، ج13، ص 460).

رسول اکرم (ص) فرمود: هر کسی چیزی بکارد، هیچ انسان و یا مخلوقی از آن نمی خورد، مگر اینکه برای کسی که آن را کاشته صدقه می باشد. (گلهای جاویدان، هزار کلمه قصار، ص 341)

حضرت علی (ع) در بیست و پنج سال عزلت و خانه نشینی، به حفاری قنات و درختکاری مشغول بودند و شصت هزار نخل کاشتند. (مقدمه نخج الفصاحة، چاپ دوم، ص 84).

امام صادق (ع) فرمود: شش چیز است که مومن پس از مرگ خود از آن سود می برد، فرزند صالح که برایش آمرزش خواهد، قرآنی که خوانده شود، چاه آبی که بکند و درختی که بکارد و صدقه آبی که جاری سازد و روش نیکی که از آن پیروی شود. (امالی شیخ صدوق، ص 169)دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
اسفند ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« بهمن    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹