آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » در اسلام جهاد مبتنی بر فرهنگ و شعور است و نه مبتنی بر کشور گشایی/ فقدان حوزه علمیه در یک منطقه ضعفی مضاعف است.
  • دوشنبه, ۱۶ تیر ۱۳۹۳ / ساعت ۱۲:۲۸:۰۹
  • شناسه خبر: 42699
در اسلام جهاد مبتنی بر فرهنگ و شعور است و نه مبتنی بر کشور گشایی/ فقدان حوزه علمیه در یک منطقه ضعفی مضاعف است.

 استاد حوزه و دانشگاه  به سئوالات 72عارف در خصوص تاسیس حوزه علمیه در کوهبنان پاسخ داد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی 72عارف کوهبنان با توجه به بستر مناسب شهرستان کوهبنان برای تاسیس حوزه علمیه و نیز وجود چنین مرکزی در سالیان گذشته در شهرستان کوهبنان و نیز به جهت صحبت های پیش آمده در خصوص […]

 لوگواستاد حوزه و دانشگاه  به سئوالات 72عارف در خصوص تاسیس حوزه علمیه در کوهبنان پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی 72عارف کوهبنان با توجه به بستر مناسب شهرستان کوهبنان برای تاسیس حوزه علمیه و نیز وجود چنین مرکزی در سالیان گذشته در شهرستان کوهبنان و نیز به جهت صحبت های پیش آمده در خصوص تاسیس این مرکز در ماههای اخیر نزد یکی از متولیانی که در این اقدام سهم به خصوصی دارند رفتیم تا در این باره به سئوالات ما پاسخ دهند.

حجت الاسلام و المسلمین غیاثی استاد حوزه و دانشگاه و مولف بیش از 50 اثر ارزنده در حوزه علوم دینی و معارف اسلامی که گامهای موثری نیز در جهت تاسیس حوزه علمیه در کوهبنان برداشته اند و همچنان اصرار دارند که این اتفاق خوش یمن در این شهرستان بیفتد با روی باز از ما استقبال کردند و به سئوالات ما اینگونه پاسخ دادند :

ضرورت ایجاد حوزه علمیه به طور عام چیست ؟

خداوند دستور به دو کوچ یا نَفّر داد ه است و هر دو مورد را با حالت عتاب و سرزنش خطاب کرده است اول کوچ نظامی که خداوند در آیه 38 سوره توبه می فرماید : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ مَا لَكُمْ إِذَا قِيلَ لَكُمُ انفِرُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الأَرْضِ أَرَضِيتُم بِالْحَيَاةِ الدُّنْيَا مِنَ الآخِرَةِ فَمَا مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فِي الآخِرَةِ إِلاَّ قَلِيلٌ ای کسانی که ايمان آورده ايد ، چيست که چون به شما گويند که برای جنگ در، راه خدا بسيج شويد ، گويی به زمين می چسبيد آيا به جای زندگی اخروی به زندگی دنيا راضی شده ايد متاع اين دنيا در برابر متاع آن دنيا جز اندکی هيچ نيست، و دیگری کوچ فرهنگی که خداوند در آیه ی دیگری از قرآن می گوید :فلولا نفر من كل فرقة طائفة ليتفقهوا في الدين چرا بعضی از مردم کوچ فرهنگی نمی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین غیاثی در خصوص حوزه علمیه با استناد به این حدیث که مداد العلماء افضل من دماء الشهداء به معنی مرکب دانشمندان از خون شهیدان برتر است ادامه داد ، زیر بنای علم ، فرهنگ است و آن کوچ نظامی که بر اساس فکر و فرهنگ صورت بگیرد ارزش دارد و گر نه این کوچ می شود کشور گشایی ، افزایش بر قلمرو و چشم داشتن به منابع اقتصادی کشور های دیگر در تعریف واحد یعنی جهانگشایی . در اسلام جهاد هم جهاد مبتنی بر فرهنگ و شعور و بر علم و دانش است و نه بر کشور گشایی . بنابراین این دو کوج باید مکمل یکدیگر باشند و زیر بنا فکر و فرهنگ است و فکر و فرهنگ یک جامعه را دو نهاد اصیل و رکن رکین بنام حوزه و دانشگاه می سازند.

وی خاطر نشان کرد مدتی به حوزه های علیمه علوم قدیمه می گفتند و به دانشگاه علوم جدیده می گفتند که این حرفی است کاملاً بی اساس ؛ زیرا که حوزه های علمیه در گذشته خود دانشگاه بوده و اساتید و دانشجویان و محصلین حوزه های علمیه خودشان بزرگترین اساتید دانشگاه بودند که بعداً با نفوذ استعمار موانعی در این مسیر ایجاد شد و این دو راه را از هم جدا کرد.ولی به برکت انقلاب اسلامی دوباره این دو مسیر در یک جاده واحد کار خودش را دنبال کرد. اگر چه راه نرفته هنوز فراوان است.

بنابراین حوزه علمیه در هر جامعه ای رکن و چشم و چراغ است همانطوری که فقدان یک دانشگاه در یک منطقه یک ضعف محسوب می شود فقدان حوزه علمیه یک ضعف مضاعف است.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت : گاهی شرایط اقلیمی اقتضا نمی کند ، و گاهی شرایط اقتصادی و اجتماعی ، کوهبنان با توجه به سابقه درخشان در علم و عرفان و فرهنگ اسلامی دارد شرایط اجتماعی را داراست و شرایط اقلیمی آن با وجود آب و هوای مطلوب و مطبوع ، با وجود مردمان بسیار فرهیخته و فهمیده پس در اینجا تنها مشکل مشکل اقتصادی است.

به هر حال هرارگان و نهاد فرهنگی به شرایط اقتصادی خاصی نیازمند است باید بودجه های خاصی باشد و اگر پشتیبانی قوی در این مسئله صورت می گرفت چه از مراکز بالاتر و چه به صورت محلی دور از ذهن نبود که می شد شاهد حوزه علمیه بسیار قوی در شهرستان کوهبنان باشیم . کما اینکه در گذشته به صورت محدود و مختصر و نه پایدار و ثابت این اتفاق افتاده است.

تا کنون چه اقداماتی در خصوص تاسیس حوزه در کوهبنان انجام گرفته است ؟

در گذشته اقداماتی صورت گرفته است ولی به نتیجه دلخواه نرسیده است بنده تصمیم گرفته بودم به کوهبنان بیایم برای اینکه حوزه علمیه ای را راه اندازی کنیم ، طبیعی است باید فردی این مسئولیت را به عهده بگیرد که علاوه بر مقبولیت جامعه و مردم ، مورد قبول نظام نیز باشد ، یعنی به نوعی مسئول باشد و در نظام مقدس جمهوری اسلامی مسئولیت قانونی داشته باشد و بهترین نهاد نهاد امامت جمعه است.

وی تاکید کرد بنده اگر هم می آمدم قائدتاً تحت عنوان یک مدیر می توانستم اقدام کنم به دلیل اینکه بنده فاقد مسئولیت قانونی هستم نمی توانستم مسئول حوزه باشم که در بدو امر با استقبال بسیار خوب و مخلصانه محروم صالح نیا امام جمعه فقید شهر کوهبنان مواجه شدیم ایشان در خطبه ها و سخنرانی ها به صورت رسمی و غیر رسمی مکرر اعلام حمایت کردند و این امر باعث خوشحالی و سرور مردم نیز شد.

و قرار بر این بود که ایشان جهت تاسیس حوزه علمیه کوهبنان رسماً اعلام آمادگی کنند که متاسفانه به دلیل فوت این بزرگوار این اتفاق نیفتاد و ایشان به این آرزوی خودشان نرسیدند البته ثواب این عمل را داشتند ،امردر اینجا متوقف شد چون به هر حال امام جمعه باید مسئول تامین اعتبارات و بودجه حوزه علمیه باشد و این منوط به این است که امام جمعه جدید چه اندازه آن انگیزه لازم و احساس نیاز را داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین غیاثی افزود البته من در ذهنم بود که قبل از تشکیل یک حوزه رسمی ما می توانیم یک حوزه غیر رسمی داشته باشند به این صورت که کسانی که طالب علمند و خواهان یادگیری معارف دینی هستند مانند مسئولین ، شورای شهر ، تحصیل کرده ها ، افراد عامی دوست دارند اطلاعات حوزی داشته باشند و این امکان برایشان مقدور نیست که در کلاس منظمی بنشینند و ساعات مشخصی را در طول روز به دلیل مشغله کاری در حوزه حضور داشته باشند؛ ما در ساعات آزاد کلاس جدا گانه تشکیل دهیم . چه این حوزه رسمی برقرار بشود چه این حوزه رسمی برقرار نشود . که من این طرح را می توانم انجام بدهم چه حوزه تشکیل بشود چه نشود .

وی در ادامه با بیان این مطلب که امام جمعه محترم و معزز کوهبنان که از دوستان سابق من هستند که در چهل سال پیش با من در حوزه علمیه یزد همراه و هم حجره بودند و با شناختی که من از ایشان دارم حدس من قویست و قریب به یقین است که ایشان انگیزه جدی برای این کار دارند البته اگر تنگناهای اقتصادی اجازه بدهد.

وی در پاسخ به این سئوال که نقش اصلی مردم در راه اندازی حوزه علمیه کوهبنان چیست ؟ گفت : در خصوص اقتصاد حوزه وقفیات ، خیرات و نذورات و در جهت تامین نیروی انسانی حوزه نیز ایجاد انگیزه برای فرزندان و یا جذب افراد دیگر از مناطق همجوار همچون روستا ها و شهر های همجوار که از نظر اقلیمی در دمای بالاتری هستند و با تشویق مردم مناطق گرمسیر می توان به حوزه علمیه کوهبنان رونق بخشید.

از اینکه وقت شریفتان را به 72عارف دادید بی نهایت ممنونم

مطالب بیشتر در 72عارفدیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
فروردین ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« اسفند   اردیبهشت »
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱