صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » فشار اقتصادی بر مردم با ادعای دروغ اداره کشور با نفت ۳۰ دلاری
  • چهارشنبه, ۱۹ آبان ۱۳۹۵ / ساعت ۰۹:۱۰:۱۴
  • شناسه خبر: 477763
فشار اقتصادی بر مردم با ادعای دروغ اداره کشور با نفت ۳۰ دلاری

دولت نه تنها با وجود تنگنای اقتصادی ادعایی، به صرفه جویی روی نیاورده بلکه هزینه های خود را افزایش داده است و البته با رویکرد لیبرالی خود در عرصه اقتصاد، بستر را برای شکل گیری فساد فراهم کرده است که بخشی خروجی منتشر شده آن حقوق های نجومی مدیران و اختلاس های ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و ۱۷۰۰ میلیارد تومانی در بانک ملی و ملت بود.

 به گزارش ۷۲عارف به نقل از گروه اقتصادی-رجانیوز: روز گذشته اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با رئیس جمهور دیدار داشتند. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت و نایب‌رئیس این فراکسیون اظهار داشت که دکتر روحانی در این جلسه گفته است:

بزرگ‌ترین مشکل ما طی سال‌های گذشته کاهش شدید قیمت نفت از ۱۲۰ به ۳۰ دلار بود و در تاریخ سابقه نداشته که قیمت نفت تا یک چهارم کاهش یافت.

سال گذشته سال بسیار سختی بود و ما در ماه‌های بهمن و اسفند حقوق نداشتیم و ناچار شدیم نفت خود را پیش‌فروش کنیم و به همین خاطر در سه ماهه نخست امسال پول نفت نداشتیم.

روحانی با این صحبت ها عملا کاهش قیمت نفت را از مشکلات بزرگ دولت دانسته است و تلویحا عملکرد ضعیف اقتصادی دولت را به گردن کاهش قیمت نفت انداخت.

به گزارش رجانیوز، این صحبت های روحانی در حالیست که بر اساس گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات قیمت نفت ۳۰ دلاری در این دولت خلاف واقع است. دکتر سید مسعود میرکاظمی وزیر اسبق نفت روز گذشته در نشست خبری خود در خصوص قیمت نفت در دولت قبل و دولت فعلی تصریح کرد:

بر اساس آن گزارش که در آذر ماه ۱۳۹۴ش اعلام کردم متوسط فروش نفت در هر دو دولت تقریباً معادل ۷۹ دلار بوده است، البته امروز سهم دولت یازدهم کمتر شده، اما اعدادی مانند ۴۰ یا ۲۵ دلار واقعیت ندارد.

 %d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3

متوسط فروش نفت در سال ۱۳۹۲ش معادل ۱۰۴٫۵۶ دلار، در سال ۱۳۹۳ش معادل ۸۹٫۳۹ دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۴۵ دلار بوده است که متوسط همین سه سال بدون احتساب قیمت امسال که هنوز قطعی نشده است قطعاً بالای ۴۰ دلار بوده است و عددی مانند ۲۵ دلار وجود نداشته است. بنابراین منابع حاصل از نفت برای این دولت منابع کمی نبوده است و البته نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که در دولت قبل متوسط نرخ تسعیر ارز ۱۰هزار و پنجاه ریال بوده است و در این دولت  نزدیک ۳۰هزار ریال است البته سال گذشته کمتر از این میزان یعنی تقریباً ۲۷هزار ریال بوده است که اینها نرخ مرجع هستند و متفاوت از نرخ آزاد است. این بدان معناست که ریال واریزی به حساب خزانه که ناشی از فروش نفت است باید در این نرخ‌ها ضرب شود لذا مقدار پول واریزی به خزانه عدد قابل توجهی است و دولت نمی‌تواند بگوید منابعی در اختیار نداشته‌ است.

مطابق آنچه در بودجه ۹۵ به تصویب رسید قیمت ارز دلار ۳۱۰۰ تومان در نظر گرفته شد. همچنین پیش بینی شد قیمت هر بشکه نفت خام ایران ۴۰ دلار به فروش برسد و دولت از بابت درامدهای نفتی و میعانات نفتی و گازی ۷۴ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز کند.

تا به امروز ۲۳۳ روز از سال گذشته و بر اساس آمار رسمی مندرج از بانک مرکزی متوسط قیمت ارز مبادله ای کشور حدود ۳۱۰۰ تومان بوده است. همچنین بر اساس آمار منتشر شده در سایت اوپک، متوسط قیمت نفت فروش رفته ایران در هشت ماهه نخست امسال ۴۳ دلار بوده است. همچنین آقای روحانی در  ماه میزان صادرات نفت خام کشور را دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه اعلام کرد. چند روز قبل نیز سید محسن قمصری  مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت میانگین صادرات نفت خام ایران در ماه اکتبر به ٢ میلیون و ۴۴٠ هزار بشکه در روز رسیده است. پس می توان متوسط همان دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه صادراتی را برای کشور در نظر گرفت.

با این حال مطابق این آمار کشور در ۸ ماهه نخست امسال ۷۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد از صادرات فروش نفت خام داشته است. البته این مقدار درآمد صرفا بابت فروش نفت خام بوده و میعانات و مشتقات نفتی و گازی مورد محاسبه قرار نگرفته است. مسعود حسنی مدیر عامل مجتمع گازی پارس جنوبی اواسط مهرماه امسال از صادرات بیش از ۷۶ میلیون بشکه میعانات گازی فازهای پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون خبر داده بود که تاکنون این میزان از ۸۰ میلیون بشکه فراتر رفته است. اواخر مهر امسال خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: میعانات گازی امسال هم مانند سال قبل جز صادرات بوده و هست و این خود ۱۰ میلیارد دلار از صادراتمان را شامل می شود.

از سوی دیگر دولت در پنج ماهه نخست امسال ۳۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی کسب کرده که اندکی بیش از ۸۰ درصد پیش بینی های دولت محقق شده است.

جدول های منتشره بانک مرکزی درباره درآمدهای دولت در پنج ماهه نخست امسال نشان می دهد، دولت در دوره مشابه پارسال ۲۸ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشت که امسال ۱۲٫۵ درصد افزایش یافته است.

همچنین بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی دولت در ۵ ماهه نخست امسال ۳۶ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان از بخش بانکی کشور استقراض نموده که این رقم می بایست تاکنون به بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان رسیده باشد.

با این حساب حتی با پذیرش وجود مشکلات اقتصادی در سه ساله اخیر، راه حل در کاستن هزینه هاست نه در افزایش چشم گیر هزینه های جاری. اگر دولت در انجام وظایف اقتصادی خود ناتوان است، برای جبران باید به صرفه جویی بپردازد نه اینکه در عرض سه سال هزینه جاری کشور دو برابر شود و از ۸۹ هزار میلیارد تومان در سال ۹۱ به ۱۷۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ ارتقاء یابد و در بودجه ۹۵ مجوز افزایش به ۲۱۳ هزار میلیارد تومان را از مجلس دریافت کند.

دولت نه تنها با وجود تنگنای اقتصادی ادعایی، به صرفه جویی روی نیاورده بلکه هزینه های خود را افزایش داده است و البته با رویکرد لیبرالی خود در عرصه اقتصاد، بستر را برای شکل گیری فساد فراهم کرده است که بخشی از خروجی منتشر شده آن حقوق های نجومی مدیران و اختلاس های ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان و ۱۷۰۰ میلیارد تومانی در بانک ملی و ملت بود.

 

مطالب بیشتر در 72عارفدیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
شهریور ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« مرداد    
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱