آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » اجرای رف‌خوانی در کتابخانه‌های عمومی کوهبنان
  • شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۵۱:۳۵
  • شناسه خبر: 486427
مدیر امور کتابخانه‌های عمومی کوهبنان خبر داد
اجرای رف‌خوانی در کتابخانه‌های عمومی کوهبنان

مدیر اداره امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان کوهبنان گفت: اجرای رف‌خوانی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ۷۲عارف کوهبنان خلیل‌الله باقی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کوهبنان از ابلاغ بخشنامه و اجرای رف‌خوانی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه آخرین رف‌خوانی انجام‌ شده در کتابخانه‌های عمومی کوهبنان در سال ۱۳۹۱ صورت گرفته و طی این مدت آمار و اطلاعات منابع کتابخانه‌های عمومی به دلیل تحولات نرم‌افزاری و عدم انجام رف‌خوانی دوره‌ای، تغییراتی داشته است، لذا اجرای رف‌خوانی بسیار مهم و ضروری است.

وی تاکید کرد: با انجام این مرحله از فرآیند رف‌خوانی آمار موجود در نرم‌افزار سامان اعم از موجودی منابع، مفقودی‌ها، وجین شده‌ها و کتاب‌های برنگشته اصلاح می‌شود.

باقی‌زاده در مورد الزامات و پیش‌نیازهای رف‌خوانی گفت: در گام نخست لازم است داده‌های موجود در نرم‌افزار مدیریت کتابخانه اصلاح شود، چرا که برای انجام رف‌خوانی سیاهه موجودی کتابخانه با داده‌های موجود در نرم‌افزار تطبیق داده خواهد شد.

وی ادامه داد: حذف بخش‌های زائد، مرتب‌سازی صحیح منابع کتابخانه بر اساس شماره راهنما، بررسی بارکدها و چاپ مجدد بارکدهای مخدوش و ناخوانا، از ضروریات انجام فرایند رف‌خوانی است.

باقی‌زاده با اشاره به فعال‌سازی کارتابل وجین در نرم‌افزار سامان خاطرنشان کرد: وجین منابع اطلاعاتی موجب حیات و رشد مجموعه کتابخانه همانند یک ارگانیسم زنده می‌شود.

مدیر اداره امور کتابخانه‌های عمومی کوهبنان افزود: وجین یکی از معیارهای ارزیابی کیفیت و کارایی کتابخانه‌هاست که با هدف روزآمد کردن منابع، شناسایی کتب مشمول طرح وجین، کنترل و هدایت رشد و تناسب موضوعی منابع کتابخانه و خروج منابع نامناسب و بدون مخاطب اجرا می‌شود.

باقی‌زاده افزود: ایجاد شرایط دسترسی به منابع مفید با وجین منابع غیر روزآمد و غیر ضروری، استفاده بهینه از فضای کتابخانه‌ها، شناسایی منابع نیازمند جایگزینی، صحافی و تعمیر و آکاهی از نقاط ضعف مجموعه منابع کتابخانه از ضروریات انجام وجین در کتابخانه‌هاست.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در جهت آماده‌سازی کتابخانه‌های شهرستان برای فرآیند رف‌خوانی، اظهار داشت: تلاش شده با بهره‌گیری از سازوکارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری فراهم ‌شده (نرم‌افزار سامان و دستگاه‌های بارکدخوان)، فرآیند رف‌خوانی با سهولت و دقت بیشتر به انجام رسد.

رئیس اداره امور کتابخانه‌های عمومی شهرستان کوهبنان دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های لازم برای اجرای رف‌خوانی در اختیار اداره و تمام کتابداران قرار گرفته تا بر اساس مفاد آن نسبت به اجرای این مهم اقدام شود.

وی تاکید کرد: از ۱۷ تیر ماه تا اول مرداد ماه امانت کتاب از کتابخانه‌های عمومی امکان‌پذیر نبوده و علاقه‌مندان عضو تنها مجاز به استفاده از سالن‌های مطالعه هستند.

انتهای پیام/دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
فروردین ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« اسفند   اردیبهشت »
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱