آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » چرا باید اسرائیل را در فوتبال تحریم کرد؟
  • شنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۵۰:۵۷
  • شناسه خبر: 488637
مقاله خواندنی از پایگاه انگلیسی‌زبان درباره ارتباط ورزش و سیاست؛
چرا باید اسرائیل را در فوتبال تحریم کرد؟

هدف از تحریم، هشدار دادن و آگاهی بخشی جهانی نسبت به نقض حقوق بشر و نژادپرستی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی است. جامعه فوتبال در جهان نسبت به خطر نژادپرستی و نقض حقوق بشر آگاه است و به همین دلیل باید سخت کار کرد تا اهالی فوتبال را نسبت به خطر اسرائیل برای بشریت آگاه کرد. البته تاکنون هم اقدامات خوبی صورت گرفته است؛ مثلا در انگلستان کمپینی به راه افتاده تا عضویت فدراسیون فوتبال اسرائیل در فیفا به دلیل نقض حقوق بشر و و نژادپرسی این رژیم لغو شود. گروه‌های دیگری هم همانند این حرکت را در سایر کشورهای اروپایی آغاز کرده‌اند.

گروه بین‌الملل – رجانیوز: موردِ تحریم اسرائیل در زمینه فوتبال دقیقا مطابق اقدامی است که سال‌ها برای رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی صورت گرفت. این رژیم به مدت ۲۸ سال (از ۱۹۶۴ تا ۱۹۹۲ میلادی) مورد تحریم و بایکوت فوتبالی قرار گرفت؛ آن هم به دلایل سیاسی (نظیر نقض حقوق بشر) و نه دلایل فوتبالی. این اقدام در حالی صورت گرفت که ورزش در آفریقای جنوبی بسیار بااهمیت بود و جایگاه بالایی داشت اما در رژیم صهیونیستی اینگونه نیست.

پس چرا باید ورزش اسرائیل را تحریم کرد؟ و چرا فوتبال؟

اول اینکه فوتبال اصلی‌ترین ورزش در رژیم صهیونیستی است و بسکتبال با فاصله‌ای زیاد در جایگاه دوم قرار دارد. دولت رژیم صهیونیستی هم توجه خاص و ویژه‌ای به این ورزش دارد.

دومین دلیل و مهمترین دلیل اینکه فوتبال و بازی تیم‌های باشگاهی و ملی می‌تواند اصلی‌ترین ابزار برای عادی‌سازی اقدامات اسرائیل در جهان باشد. به همین دلیل است که صهیونیست‌ها تلاش فراوانی انجام داده‌اند تا رقابت‌های بین‌المللی را در سرزمین‌های اشغالی برگزار کنند. اهمیت این مساله برای مقامات اسرائیلی تا اندازه‌ای است که یک بار، رئیس و نخست وزیر دولت برای خوشامدگویی به یک مدیر فوتبالی اروپایی، مستقیما در یک کنفرانس خبری شرکت کردند؟

سوم اینکه تیم ملی فوتبال فلسطین با حمایت جدی از سوی مردم این کشور روبروست. این اهمیت تا اندازه‌ای است که در سال ۱۰۱۵ جام فوتبالی میان غزه و کرانه باختری برگزار شد که حمایت گسترده مردم را به دنبال داشت.

چهارم اینکه هدف از تحریم، هشدار دادن و آگاهی بخشی جهانی نسبت به نقض حقوق بشر و نژادپرستی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی است. جامعه فوتبال در جهان نسبت به خطر نژادپرستی و نقض حقوق بشر آگاه است و به همین دلیل باید سخت کار کرد تا اهالی فوتبال را نسبت به خطر اسرائیل برای بشریت آگاه کرد. البته تاکنون هم اقدامات خوبی صورت گرفته است؛ مثلا در انگلستان کمپینی به راه افتاده تا عضویت فدراسیون فوتبال اسرائیل در فیفا به دلیل نقض حقوق بشر و و نژادپرسی این رژیم لغو شود. گروه‌های دیگری هم همانند این حرکت را در سایر کشورهای اروپایی آغاز کرده‌اند.

در همین چند سال اخیر، فعالیت‌های زیادی علیه ورزش اسرائیل در اروپا صورت گرفته است؛ اقداماتی مانند:

– تظاهرات علیه تیم‌های اسرائیلی که در اروپا بازی می‌کنند

– جلوگیری از میزبانی اسرائیل در بازی‌های جام یوفا

– لابی در فیفا برای تحت فشار گذاشتن مقامات فدراسیون فوتبال اسرائیل

فوتبالیست‌های بزرگی مانند «اریک کانتونا» و «فردریک کانوته» در کنار فعالان حقوق بشری نظیر «استفن هسل» اقدامات خوبی را در زمینه توضیح علت بایکوت فوتبال اسرائیل انجام داده‌اند. اینکه اسرائیل جلوی هرگونه پیشرفتی در حوزه فوتبال فلسطین را می‌گیرد، بزرگترین دلیل برای بایکوت تیم‌های فوتبال این رژیم در سراسر جهان است.

رژیم صهیونیستی در چهار محور اصلی به دنبال تضعیف و حذف فوتبال در فلسطین است:

۱- اعمال فشار و سختی به تیم‌های فوتبال فلسطینی (نظیر تخریب ورزشگاه‌ها)

۲- جلوگیری از ورود تجهیزات و امکانات ورزشی به داخل خاک فلسطین

۳- نژادپرستی صهیونیست‌ها و سر دادن شعارهایی نظیر «مرگ بر اعراب» در ورزشگاه اصلی اورشلیم

۴- لابی‌گری برای شناسایی و نابود کردن استعدادهای فوتبالی در میان فلسطینی‌ها

فیفا همواره خود را حامی حقوق بشر و گسترش آن در جهان معرفی کرده است؛ پس تحریم اسرائیل و تیم‌های فوتبال آن باید یکی از اصلی‌ترین اقدامات اهالی فوتبال در جهان برای مبارزه با نژادپرستی و نقض حقوق بشر باشد.

منبع: BDSMovement

مطالب بیشتر در 72عارفدیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
بهمن ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« دی   اسفند »
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰