آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » کشتار و اسارت شیعیان در «میرزااولنگ» افغانستان
  • شنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۵۸:۲۹
  • شناسه خبر: 488645
کشتار و اسارت شیعیان در «میرزااولنگ» افغانستان

تروریست‌ها در منطقه «میرزااولنگ» افغانستان دست کم ۱۵۰ خانواده را در این منطقه به اسارت خود درآورده‌اند و بیش از ۵۰ غیرنظامی را به صورت گروهی تیرباران کرده و به شهادت رساندند. هنوز با تعلل های دولت افغانستان تعداد زیادی در اسارت به سر می برند.

 خبرهایی که در سال های اخیر می شنویم آمیخته ای از حس مظلومیت و اقتدار را به تصویر می کشد. مظلومیت به خاطر کشته شدن و اسارت بی گناهانی که در بی خبری مدعیان حقوق بشری دنیا به خاک و خون کشیده می شوند و حس اقتدار ناشی از مقاومت مردم با دست های خالی و داوطلبان شهادت در کشورهای اسلامی مختلف برای مقابله با تروریست ها. اینبار این خبر از افغانستان سر برآورد اما با جزئیاتی مبهم و متفاوت.
به گزارش رجانیوز، درحالی خبر حمله تروریست ها به «میرزااولنگ» افغانستان با تاخیر و سانسور شدید رسانه ها همراه بود که حتی در خصوص اینکه چه کسانی به این منطقه حمله کرده اند و آیا داعش و طالبان در این منطقه با هم پیمانی با یکدیگر این فاجعه را رقم زده اند تردیدها و گمانه زنی های فراوانی وجود دارد.
اما آخرین خبرها حکایت از بیش از ۵۰شهید و یکصد اسیر باقی مانده در دست تروریست ها دارد و غم انگیزتر اینکه حدود چهل تن از اسرا را دختران و زنان جوان تشکیل می دهند.
 ۱۴ مرداد ماه ‌گروه های تروریستی با حمله به منطقه استراتژیک میرزااولنگ در ولایت سرپل افغانستان، پس از ۴۸ ساعت درگیری این منطقه را تحت کنترل خود درآوردند. مقاومت دو روزه مردم در حالی بود که گفته شده دولت افغانستان در این خصوص تعلل کرده و کمک رسانی لازم را نداشته است.
تروریست‌ها در منطقه تازه تسخیر شده خود با خیال راحت هر نوع فعالیتی که خواستند را انجام دادند و دست کم ۱۵۰ خانواده را در این منطقه به اسارت خود درآورده‌اند و بیش از ۵۰ غیرنظامی را به صورت گروهی تیرباران کرده و به شهادت رساندند.
فاجعه میرزا اولنگ که در ۱۶سال گذشته بی سابقه بوده در حالی اتفاق افتاد که نمایندگان این ولایت بارها مقامات دولتی و امنیتی را نسبت به وخامت اوضاع این ولایت هشدار داده بودند.
Video Player

۰۰:۰۰
۰۰:۰۰

افغانستان.mp4 | دانلود فیلم 

اولین فیلمی که گفته می شود توسط طالبان از جنایات میرزااولنگ افغانستانمنتشر شده است.
استاندار سرپل میگوید بر اثر درگیری چند روز آخر بیش از ۶۰۰ خانواده اواره شده اند. آقای وحدت به خبرنگاران گفته هنوز عملیات نظامی برای سرکوب مخالفان مسلح دولت در میرزاولنگ اجرا نشده است، اما به زودی آغاز خواهد شد.
استاندار سرپل می‌افزاید که منطقه میرزاولنگ  به یک مر کز تجمع طالبان و داعشیان  تبدیل شده است
مردم افغانستان در تجمعاتی به تعلل دولت نیز واکنش نشان داده و خواستار برخورد جدی با گروه های تروریستی شده اند.
تعدادی از ۱۵۰ خانواده ای که توسط تروریست ها در میرزاولنگ به اسارت گرفته شده بودند با دخالت بزرگان قومی این منطقه آزاد شدند اما متاسفانه حدود صد نفر از از مردم این منطقه که شیعه نیز هستند هنوز در اسارت به سر می برند. خبرهای متفاوتی در خصوص تحویل ندادن ۴۰ دختر و زن جوان حکایت دارد.
Video Player

آزادی برخی اسرا.mp4 | دانلود فیلم 

تصاویر زیر مربوط به آزادی تعدادی از اسرا می باشد:
وزارت امور خارجه و دبیر شورایعالی کشورمان نیز در سخنانی این اقدام تروریستی را محکوم کرده اند. شمخانی در این خصوص گفت: «جمهوری اسلامی ایران در این مسیر از تمامی ابزارها و ظرفیت‌های خود به منظور دستیابی به امنیت جمعی و بازگشت ثبات به کشورهای آسیب دیده از فتنه تروریسم بهره خواهد برد و مسیرهای مقابله مشترک با این تهدید خطرناک را با گسترش همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه با دولت افغانستان ادامه خواهد داد.»
به نظر می رسد مطالبه و پیگیری مقابله با این اقدام تروریستی توسط مسئولین وزارت خارجه از مسئولین دولت افغانستان و همچنین نهادهای بین المللی یکی از اقدامات است که باید به صورت جدی دنبال شود.


دیدگاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
بهمن ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« دی   اسفند »
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰