آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » مستند فیدل کاسترو
  • یکشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۹:۴۳:۱۸
  • شناسه خبر: 496641
به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو
مستند فیدل کاسترو

«فیدل کاسترو» رهبر انقلابی کوبا با نام کامل “فیدل آلخاندرو کاسترو روث” در سال ۱۹۲۶ (۱۳۰۵ شمسی) در شهر بیران استان اورینته کوبا به دنیا آمد. وی علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ به عنوان نخست وزیر و سپس از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ به عنوان رئیس جمهور این کشور مشغول به فعالیت بود. وی از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۱ نیز رهبری حزب کمونیست کوبا را بر عهده داشت. کاسترو همچنین به مدت دو دوره دبیرکل جنبش عدم تعهد بود.

وی یکی از نمادهای بارز انقلابی‌گری و استکبارستیزی در آمریکای لاتین به شمار می‌رفت. در دوران زمامداری او،‌ بسیاری از صنایع این کشور “ملی” شد و به گفته حامیان او، کوبا به مردمش بازگردانده شد. وی به خاطر تلاشها و مبارزات خود،‌ جوایز مختلفی را در عرصه بین‌الملل به دست آورد و در کشور کوبا و در کلِ آمریکای لاتین به عنوان یک شخصیت ضدامپریالیسم و قهرمان مبارزه با استکبار جهانی آمریکا شناخته می‌شود.
کاسترو در سال ۱۹۵۹ پس از خلاصی از تبعید و زندان،‌ در حالیکه تنها ۳۲ سال داشت، به عنوان جوانترین رهبر آمریکای لاتین الهام‌بخش استقلال و آزادی‌خواهی در آمریکای جنوبی و آفریقا شد و برای ده‌ها سال به رغم تمامی فشارها و تحریم‌ها، یک تنه پرچم مبارزه با آمریکا را در آمریکای لاتین به دوش کشید. وی به گفته خودش در زمان حیات از ۶۳۴ فقره سوءقصد که از سوی سازمان جاسوسی سیا و کوبایی‌های ساکن آمریکا سازماندهی شده بودند،‌ جان سالم به در برد و واشینگتن به رغم تلاشهای بسیار هرگز قادر به سرنگونی او نشد.
کاسترو در سال ۲۰۰۸ پس از حدود نیم قرن زمامداری، به دلیل بیماری از مسئولیت خود کنار رفت و قدرت را به برادرش “رائول” واگذار کرد. وی پس از آن به دلیل بیماری چندان در انظار عمومی ظاهر نشد و تنها در ماه اردیبهشت بود که برای آخرین بار در کنگره حزب کمونیست کوبا به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی در طول این ۸ سال با وجود ارسال پیامهای متعدد از سوی باراک اوباما – رئیس جمهور آمریکا – هرگز حاضر به دیدار با او نشد و در پاسخ به درخواست‌های رئیس جمهور آمریکا، در یادداشتی در یکی از روزنامه‌های کوبا،‌ خصومت ده‌ها ساله واشینگتن با کوبا را به او و مردم کشورش یادآوری کرد.
وی بامداد امروز پس از سالها مبارزه با آمریکا و در حالیکه میراث گرانبهایی از خود در حفظ استقلال کشورش در برابر امپریالیسم جهانی به جا گذاشت، در سن ۹۰ سالگی درگذشت. خبر درگذشت او را برادرش رائول در تلویزیون دولتی کوبا اعلام کرد.
نویسنده: مهدی حاجت‌پوردیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه
نظرسنجی و بایگانی

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
فروردین ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« اسفند   اردیبهشت »
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱