آمار

صفحات پاپ آپ

72عارف کوهبنان » حال زلزله‌زدگان کوهبنان وخیم است؛ حال مسئولان وخیم‌تر!
  • شنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۰۹:۱۸:۱۹
  • شناسه خبر: 499952
حال زلزله‌زدگان کوهبنان وخیم است؛ حال مسئولان وخیم‌تر!

زلزله‌زده باشی، بی امکانات و در شرایط برفی باشی و به چشم هم نیایی! این حال و روز اهالی کوهبنان است که شانس دیده شدن مانند زلزله زدگان کرمانشاه را نداشتند و از این رو، مجبورند سردترین روز‌های عمرشان را با سوز و سرما و لرز و غم سپری کنند.

به گزارش ۷۲عارف کوهبنان، ساعت ٨ و ٣۴ دقیقه ٣٠ آذر ماه ١٣٩۶، ٣ ساعت و ٢۶ دقیقه پیش از نیمه شب، ۵ و ٢ دهم ریشتر لرزید؛ لرزشی مخرب در شب یلدا که خوش بختانه جان هیچ کدام از اهالی این دیار را مورد گزند قرار نداد، اما سقف و در و دیوار خانه بسیاری را آوار کرد. آواری در سکوت!
کوهبنان در حالی لرزید و تخریب شد که چند روز پیش تر از آن کرمانشاه لرزیده بود و تخریب و خسارات جانی، چشم ایرانیان را به خود خیره کرده بود. اتفاقی که موجب شد کوهبنان و خساراتش را کسی نبیند، در حالی که هشتاد نود درصد خانه های این دیار تخریب شده است. این را حسنی، فرماندار کوهبنان می گوید و می افزاید:
«١۵٠٠ خانه تخریب شده و بیشتر تخریب ها، خیابان طالقانی بوده و دهستان جور. دهستان جور که ۱۷۰۰ نفر جمعیت دارد و یک کیلومتر با کانون زلزله فاصله داشته،۵٠٠ کانکس می خواهد. خانه هایی که فرو نشسته که هیچ، اما آن هایی هم که از بیرون سالم هستند و سرپا، دیوارهایشان ترک خورده و پای سازه، سست شده، طوری که مردم جرات نمی کنند داخل خانه بروند.»
همه این ها در حالی است که برف زمستانی باریده و زندگی در چادر های امدادی یکی از مشقت بارترین کار های ممکن است. وضعیتی که اهالی این خطه چاره ای ندارند جز تن دادن به آن. مردمانی که کمتر مسئولی راهی دیارشان شده و می شود و از این رو امیدی به گلایه کردن به مسئولان بابت کمبود ها هم ندارند.

این گزارش را که ساعاتی پیش مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان در این خصوص داده، بخوانید: «تا کنون ۹۶ کانکس در شهر کوهبنان و ۵۰ کانکس در روستای جور شهرستان کوهبنان تحویل مردم شده است و روند توزیع کانکس به افرادی که نسبت به آوار برداری منازل خود اقدام می کنند ادامه دارد.

تاکنون بیش از ۳۰۲ واحد تخریب شده در مناطق زلزله زده شهرستان کوهبنان آوار برداری شده اند و حدود ۴۳۱ متقاضی به شهرداری برای صدور پروانه معرفی شده اند. همچنین تاکنون ۵۵۶ متقاضی به بانک های عامل جهت در یافت تسهیلات ویژه معرفی شده اند و بیش از ۲۷۷ نفر با بانک های عامل با ضمانت سفته زنجیره ای قرارداد بسته است و این روند همچنان ادامه دارد.»
این گزارشی از برخی خدمات ارائه شده به زلزله زدگان کوهبنان در یک ماه و چند روز اخیر است. گزارشی که نشان می دهد هنوز کار آواربرداری از خانه های تخریب شده هم صورت نگرفته و توزیع کانکس هم به یک سوم آنچه نیاز است، نرسیده. کانکس هایی که تنها به قدر تامین حداقل مورد نیاز برای زندگی کارایی دارند، اما تا این لحظه اغلب زلزله زدگان کوهبنان از دریافت شان محروم مانده اند.
حال و روز مردمانی که بسیاری شان کشاورز و معدن کارند و وسع خرید کانکس و ساختن سقف بر سر خود را ندارند. مردمانی که حتی حال و روزشان به چشم خیرین نیز نیامده که اگر این گونه شده بود، بعید بود در این شب های برفی در چادر شب را به روز و روز را به شب بدوزند و از کمبود ارزاق و ده ها مشکل ریز و درشت دیگر احساس نومیدی و یاس کنند.
هموطنانی که به مصیبتی گرفتار آمده و از فرط دیده نشدن، حالشان روز به روز وخیم تر می شود. دیده نشدنی که حکایت از حال وخیم تر مسئولان و نهادهای امدادی در کشورمان دارد. مسئولانی که می بایست در این دست مواقع به یاری مردم بشتابند و مشکلاتشان را مرهم بگذارند اما ظاهرا تنها زمانی پا پیش می گذارند که کسی جان به جان آفرین تسلیم کند، نه مثل زلزله کوهبنان که به رغم تخریب های وسیعش، تلفات جانی به دنبال نداشته!


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها
گیشه روزنامه

تلگرام 72عارف

آرمان کرمان

72عارف در آپارات

اخبار 72عارف کوهبنان در خبرگزاری دانا

دانلود آخرین ورژن سلام

تقویم شمسی
اردیبهشت ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« فروردین   خرداد »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰۳۱